Araba Nasıl Ekonomik Kullanılır?

Araba Nasıl Ekonomik Kullanılır?

Rölantide Motoru Çalıştırmak

Rölantide aracı gereğinden fazla ısıtmak faydalı olarak bilinse de bilinenin aksine fazla yakıt tüketimine neden olmaktadır. İlk hareketten önce, aracın ısınması için uzun bir süre beklememek gerekiyor. Kısa mesafeli şehir içi yolculuklarda aracın 30 saniye ısıtılması yeterli olacaktır. Çok soğuk havalarda bu süre uzun tutulabiliyor. Isınmış bir motorun rölantide 1 dakika da harcamış olduğu yakıt fazladır. Isınmış olan bir motordan çok daha fazladır.

İlk Harekete Dikkat Etmek

Ani ve süratli kalkışlar dört kat daha fazla yakıt sarfına sebep olmakta. Yavaş ve yumuşak kalkışlar ise daha az yakıtla uzun yol yapılmasını sağlamakta. Düzgün ve dikkatli kullanış her daim sinirli ve agresif kullanıştan daha ekonomik.

Ayrıca otomatik olmayan manuel vitesli araçlarda hareket halinde iç bir zaman debriyaj pedalının üzerinde tutulmamalıdır. Debriyaj pedalına yapılan ufak bir baskı bile debriyajın sıyırmasına neden olarak aracın çekişini düşürür ve bu da daha çok yakıt sarfiyatı demektir.

Pedallara Seyrek Basın

Gaz pedalına her ani yükleniş de karbüratöre çok fazla miktarda benzin pompalamaktadır. Buda yakıt sarfiyatını arttırıyor ve kat edilecek mesafeyi kısaltıyor. El kitabında Gaz pedalına sonuna kadar basmanın hiç bir yararı olmayacağı gibi, sürat kazanılmayacağının da bilincinde olunması gerekiyor. Eğer ayağınızla gaz pedalı arasında bir yumurta olduğu düşünülürse sürücülerin daha az yakıt harcayacağı da belirtilmiştir.

Araç yakıt tasarrufu yapma? Nasıl ekonomik araç sürülür?
Öte yandan, trafiğe girildiğinde gözün iki araç mesafesi ileriye bakacak şekilde ayarlanması, yakıt israfına yol açan ani duruşlardan kaçınılması, trafik ışık sürelerine hakim olunması yakıt tasarrufu için önem arz etmektedir.

Fren Ve Gaz Ayarı

Araba nın frenini ancak gerektiğinde kullanmak gerekiyor. Her fren depodan bir kaç damla yakıtın eksilmesi anlamına geliyor. Lüzumsuz yere gaz pedalına yüklenerek ani hızlanma, viraj ve kavşaklarda ani fren ve hemen ardından gaza yüklenmek yakıt sarfiyatını yüzde 5 arttırmaktadır.

Ayrıca sürekli şerit değiştirip zigzaglı araç kullanmak trafiği aksattığı gibi, kat edecek mesafe ve zamanı uzattığı için gereksiz yakıt sarfiyatına neden olmaktadır.

Isınmış bir aracın bir dakikada harcamış olduğu yakıt, duran bir aracın çalışması için gereken yakıttan daha fazla. Genel olarak motoru çalıştırmak gerektiğinde gaz pedalına dokunmanıza gerek yoktur.

Araç kullanım kılavuzunda ki önerileri şu şekilde sıralanıyor:

Kısa yolculuklar yapmamaya çalışın kısa yolculuklarda motorunuz ısınmaz, lastikleriniz soğuk ve motorin yağlaması düzenli bir şekilde yapılmadığı için aracınızın yakıt sarfiyatı artacaktır.

Bir aracın verimli işletilebilmesi için yaklaşık olarak 25 kilometrelik mesafe kat etmesi gerekiyor.

Başta seyahat yapmadan önce bir plan yapmalısınız bir den çok işiniz varsa eğer bunu tek bir seyahatle halletmeye çalışın.

Seyahat için mümkünse trafik yoğunluğunun az olduğu zamanları seçiniz.

Şehir içi trafiğinde havalandırmayı çalıştırmak yaklaşık yüzde 9 yakıt sarfiyatını arttırır.

Alışverişlerinizi ev le iş arasında gidip gelirken yapınız.

Aracınızla gereksiz ağırlık taşımayınız aracınızda fazladan 50 kg bir yük yaklaşık yüzde 1-2 gibi onda yakıtta artış gösterir.

Egzoz sisteminde sorunlar ve bozulmalar yakıtta artışa neden olmaktadır egzoz sistemine her zaman dikkat edilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.