Araba Neden Titrer?

Görünürde oto tamir atölyesi yoksa hiç kimse yolda kalma hissini sevmez. Çoğu zaman, bu durumlar düzenli araç bakımı ile önlenebilir. Bazı parçaların zamanla yıpranması tipik olsa da, bazen düzenli araç bakımı ile önlenebilecek daha büyük bir sorunu çözmeniz çok daha pahalıya mal olur.

Araba Neden Titrer? Titreyen arabanın zararları nelerdir? Araçlarda titreme sorunu nasıl anlaşılır ve çözülür?

Sürücülerin yaşadığı en yaygın sorunlardan biri araç sarsıntısıdır. Hızlanırken veya fren yaparken meydana gelebilir ve bunun nedeninin bazı yaygın nedenleri vardır.

Arabanızın Titremesinin En Önemli Nedenleri

Motor Sorunları: Bir aracın motorunda, bir arabanın arızalanması durumunda sallanmasına neden olabilecek birkaç parça vardır.

Araba motoru neden titrer? Titreyen motorun nedeni nedir? Motor titremesi nasıl çözülür?

Bunlar bujileri ve motor hava filtresini içerir. Bujileri ve bağlantılarını kontrol edin. Genel bir kural olarak, bujiler aracınızın markasına ve modeline bağlı olarak yaklaşık 140 – 160 000 km sürer. Bujiler uygunsa ve bağlantıları sağlam görünüyorsa, sonra hava filtrenizi kontrol edin. Kirli veya tıkalı bir motor hava filtresi, düzgün çalışması için gerekli olan oksijen ve / veya yakıt motorunu aç bırakabilir.

Fren Sorunları: Frenleri uygularken titreşim meydana geliyorsa, aracınızın frenleri uygulandığında ön frenler en fazla baskıya maruz kaldığından, sorun muhtemelen arabanızın ön fren mekanizmasıyla ilgilidir.

Araç fren yaparken titriyor, sorun nedir? Fren yaparken araba titriyorsa sorun neyden kaynaklanır, çözümü nedir?

Ön disk frenlerinde sık sık değiştirilmesi gereken birkaç parça vardır – pedler ve rotorlar. Rotor, tekerleğe takılan yuvarlak metal disktir. Zamanla ağır aşınma ve yıpranma ile çarpılabilir. Araba, yavaşlatmak için rotora baskı yapan pedlere sahiptir ve bu pedlerin düzgün çalışması için belirli bir kalınlıkta olması gerekir. Pedler çok aşınmışsa, aracın titreşmesine neden olabilir. Kaliper, aracı yavaşlatmak ve durdurmak için pedleri rotora karşı sıkıştırmaya yardımcı olur. Tüm araçlar, frenlerin değiştirilmesi gerektiğinde zaman çizelgesine göre değişir. Ortalama olarak, her 80 000 kilometrede bir değiştirilmeleri gerekir, ancak birçok marka ve model daha uzun sürebilir. Değiştirme için daha doğru bir zaman çizelgesi için aracınızın kullanım kılavuzuna başvurun. Buna ek olarak, her yağ değişiminde, teknisyeninize pedlerinizin ve rotorlarınızın durumunu görsel olarak kontrol ettirin. Bu profesyoneller, değişim gerektiğinde size daha iyi bir fikir verebilir.

Aks Sorunları: Çoğu aracın 2 dingili vardır – biri ön tekerlekleri, diğeri arka tekerlekleri bağlar. Akslardan biri eğilirse veya bükülürse – bu bir kazada veya yoldaki başka bir yanlışlıkta olabilir – titreşim meydana gelebilir ve sorun aksla ilgili olduğunda hızlandıkça titreşim yoğunluğu artar. Ayrıca CV eklemlerinde ve tahrik milinde olası sorunlar olup olmadığını inceleyin. CV eklemleri aşınmışsa, bu, tozlara ve eklemlere zarar verebilecek diğer kalıntılara neden olabilir.

Tekerlek Sorunları: Sürüş sırasında direksiyon simidi kıpırdanıyor veya sallanıyorsa, bu da titreşim sorunlarına neden olabilir ve tekerleklerden birinin düzgün dönmediği veya tekerlek yatakları, rot uçları veya bilyeli mafsallarla ilişkili olabileceği anlamına gelebilir.

Lastikler: Sürücünün hissettiği belirli titreşim türüne bağlı olarak, sorun lastiklerle ilgili olabilir ve çeşitli şekillerde ele alınabilir.

Tekerlek yüzünden araba titriyor ne yapmalıyım?

Belirli hızlarda titreşim hissedilirse, lastiklerin dengelenmesi gerekebilir. Lastikler düzensiz aşınırsa ve aracın titremesine neden olursa, sürücünün lastik dönüşüne ihtiyacı olabilir. Bazı durumlarda, sürücünün titreşim sorununu çözmek için yeni lastiklere ihtiyacı olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.