Astım Teşhisi Nasıl Konur?

Akciğerlerde bulunan hava yolunun daralma yapması ile nefes almayı güç hale getiren ve yaşam boyu devam eden astım, alt solunum yollarının mikrobik ve kronik olmadığı bir iltihap sonucu gelişen bir hastalıktır. Çevre kirliliği, modern yaşam biçimi, katkı maddesi bulunan gıdalar sebebiyle her geçen gün vaka sayısı artmakta olan astım küçükten büyüğe birçok kişiyi etkiliyor. Dünyada yaklaşık 300 milyon astım hastası bulunduğu bilinmektedir.

Astım nedir? Nasıl tespit edilir?

Ülkemizde 4 milyon kişinin astım hastası olduğu bilinmektedir. Genetik ve çevresel etkilerin birleşik hareketi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kış ve bahar aylarında alerjik belirtilerle ortaya çıktığı görülmektedir. Yaşam kalitesini tamamen düşüren astım hastalığında, etken faktörlerden uzak durulur ve astım hastalığı için kullanılan ilaçlar doğru bir şekilde alınırsa, şikayetler altında tutulur ve ataklar önlenebilir. Böylelikle astım ataklarıyla solunum yetmezliğine varan süreçler de engellenmiş olur.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım hastalığı belirtileri genelde kuru öksürük, tekrarlayan öksürük, gece uykudan uyandıran öksürük, geçmeyen hırıltı ve nefes darlığı gibi belirtilerle kendini göstermeye başlar. Kış ve bahar aylarında astım belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bahar aylarında çıkan astım belirtileri genellikle alerjik astım olarak çıkmaktadır. Bahar aylarında çıkan alerjik astım genellikle polen alerjisi olarak ortaya çıkar. Alerjiler; havada bulunan, küçük paçalara karşı burnun verdiği olumsuz tepkiler sonucu gelişir. Bazı insanlarda bu parçalar akciğerlerde alerjik astıma sebep olmaktadır. Alerjilerin ortaya çıkmasında çevresel etkiler ve genetik yatkınlık hastalığın çıkmasında önemli etken durumundadır.

Bebeklerde astım görülür mü?

Astım Teşhisi Nasıl Konur?

Astım hastalığının tanısının konulmasında en önemli etken hastanın öyküsünün iyi değerlendirilmesidir. Hastalık genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklı mı değerlendirilmelidir.

Astım teşhisini ortaya koyabilecek kan tahlili ve röntgen yoktur çünkü bulgular bu tahlillerde normal çıkmaktadır. Astım teşhisinde en önemli ekten hastanın solunum testlerine tabii tutularak değerlendirilir. Ve solunum yolunun tıkanması ortaya çıkmasıdır. Alerjik testlerde astım hastalığı için önemli bir tekniktir. Hastalığı teşhisi çok önemlidir.

Astım tanısının konulmasında en önemli aşamalardan birisi solunum fonksiyon testleridir. Uzman personel tarafından uygun ortamlarda yapılması gerekmektedir. Solunum fonksiyon testlerindeki amaç ne kadar nefes aldığınız ve bu nefesin ne kadarını hangi zaman aralığında çıkarabildiğinizi sayısal verilerle değerlendirmeye dayanmaktadır. Bu testler ile hem tanı konulmasında hem de astım hastalığının takibinde son derece önemli bir etkendir. Doktorunuz bu değerleri göz önünde bulundurarak hastalığınızın şiddeti ya da astımınızın kontrol düzeyi ile ilgili karar verecektir Astım tanısı konulduktan sonra hastalığı kontrol altında tutmak için varsa etkenlerin belirlenmesi gerekmektedir. Hastanın bulgularının özelliklerine göre seçilen alerjenlerle deri prik testleri yapılmalıdır. Testlerde çıkan sonuçlarla alerjenler için hastalara korunma önlemlerinin alınması için uyarılar yapılması gerekir.

Alerji deri testleri ile astım tanısı konulamaz. Bu nedenle testlerin yapılması ve yorumlanması uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Aksi bir durumda hem tanı aşamasında yanlışlıklar yaşayabilir hem de lüzumsuz önlemlere ve tedavilere maruz kalınabilir. Buda akciğerlerde hasar verilmesine sebep olmaktadır. Sağlık açısından astım hastalığı kontrol altında tutulması gerekir. Bu sayede yaşam kalitesi yüksek oranda artar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.