Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Şıklığına önem veren kişilerin dikkatli bir şekilde aldığı ihtiyacıdır ayakkabı. Birçok ayakkabı türü vardır ve hepsinin kullanım alanı farklıdır. O gün giyilecek olan kıyafete göre ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Örneğin; spora giderken topuklu ayakkabı değil spor ayakkabı giyilmelidir. Alışveriş yaparken de giyileceği zamanı düşünerek ayakkabı alınmalıdır. En çok dikkat edilmesi gerek şey ise kişinin ayak tipidir. Üç tip ayak vardır. Bunlar; düztaban, normal, çukur tabandır. İdeal olanı normal tabandır.

Günlük Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günlük tercih edilen ayakkabı aslında kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar günlük spor ayakkabı tercih ederken bazı insanlar babet tercih edebilir veya başka tarz bir ayakkabı tercih eden de olabilir. Günlük ayakkabı seçerken en önemli kriter rahat olmasıdır. Günlük telaş içerisinde insanı en rahat ettirebilecek ayakkabı o günü kurtarır. Bir diğer önemli özellik kaliteli ve dayanıklı olmasıdır. Aksi takdirde işleri daha da zorlaştıracaktır ve ayak sağlığınızı kötü etkileyecektir. En önemli üçüncü özellik ise hesaplı olmasıdır. Günlük kullanılan ayakkabılar çabuk eskiyeceği için çok pahalı ayakkabılar almayı kimse tercih etmez. Ayrıca günlük kullanım için birden fazla ayakkabı almak daha mantıklı bir hareket olacaktır. Her insanın dolabında en az bir siyah ve bir beyaz ayakkabı bulunmalıdır.

Spor Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayakkabı seçiminde en dikkat edilmesi gerekilen model spor ayakkabıdır. Çünkü sağlığımızı en etkileyen ayakkabıdır. Yaptığımız spora göre uygun ayakkabı seçilmelidir ve yapılan her farklı spor için farklı spor ayakkabı seçilmelidir. Spor ayakkabının rahatlığı çok önemli olduğu kadar ayakkabının nefes alıyor olması da çok önemlidir. Spor boyunca nefes almayan ayak kötü koku yayar ve bakteri oluşabilir. Spor ayakkabı alışverişinde kesinlikle çorap götürülmelidir. Spor ayakkabılarda bağcık fazla tercih edilmemelidir ve gereksiz aksesuarlı ayakkabılar da tercih edilmemelidir. Çünkü sporunu kötü etkileyebilir.

Yazlık Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazlık ayakkabılar çorapsız giyileceği için direk deri ile temas halinde olacaktır. Bu yüzden ayakkabının yapıldığı malzeme çok önemlidir. Bu malzeme deriyi tahriş etmeyecek ve zarar vermeyecek bir yapıya sahip olmalıdır. Bu tarz ayakkabıların tabanı çok sert olmamalıdır. Topuk boyları çok yüksek olmayacak şekilde veya düz bir şekilde olmalıdır. Çok yüksek bir topuk boyu olduğu takdirde ayak burkulmasına sebep olabilir. Ayakkabı seçiminde önce sağlık dikkate alınmalı, sonra modaya uygunluk ve şıklık dikkate alınabilir.

Çocuk Ayakkabısı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayakkabı alınan çocuk yürümeye başlamamış bir bebek ise ayakkabı çok çok yumuşak olmalı, hatta tabanı çok ince olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Şekli ayağı ile uyumlu olmalıdır. Eğer yeni yürümeye başlamış bir çocuğa ayakkabı alınıyor ise daha rahat adım atabileceği hafif ayakkabılar alınmalıdır. Çocuklara alınan ayakkabılarda topuk alçak olmalı ve üst yüzeyi yumuşak olmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.