Bebekler Nasıl Konuşur?

Bebeğin konuşmayı öğrenme süreci anne karnında başlar. Bunun yanında konuşmayı tam olarak öğrenmesi bebeğin iki yılını alır.

Bebekler ne zaman konuşmaya başlar? Bebeklere konuşma nasıl öğretilir?

Konuşmaya başlamadan önce bol bol gözlem yapan bebek, iletişim kurmayı çevresindeki kendisine yakın olan insanlardan öğrenir. Annenin bebekle kurduğu iletişim oldukça önem arz etmektedir. Annenin bebeğiyle bol bol konuşması, anne çocuk iletişimini güçlendirir.

Bebeğin Dil Gelişimi

Bebek öncelikle çevresinde duyduğu sesleri fark eder. Bu seslere tepki vermeye çalışır. Dilini, dudaklarını kontrol etmeyi öğrenir. Sesleri taklit ederek tepkisini gösterir. Ani ve yüksek sesli ortamlar bebeğin tedirgin olmasına neden olur ve bebek ağlayarak savunmaya geçer. İlk üç ayda “agu” sesi çıkarmaya başlar. Bu dönemden sonra babıldama adı verilen bir dönem ortaya çıkar. Bebek altı aya ulaştığında dili daha anlaşılır hale gelir. Bebekler ilk kelime olarak çoğunlukla anne kelimesini söyleyemez. Bunun sebebi anne kelimesinin bebek için oldukça zorlayıcı olmasıdır. Bebek zamanla çevresinden duyduğu kelimeleri öğrenmeye başlar. On sekiz ay ile iki yaş aralığındaki bebekler kelimeleri cümleler haline getirmeye başlar.

Bebeğin Konuşmasında Annenin Rolü

Bebek, doğmadan önceki üç ay içerisinde annenin sesini duyar. Diğer bir ifade ile bebeğin dil gelişimi anne karnında başlar. Bebek ile anne arasında sıkı bir bağ olduğu için bebek annenin sesine kısa sürede alışır. Bebek konuşamadığı dönemlerde ağlayarak dilini kullanmaya çalışır. Uykusu olduğunda, gaz sancısı yaşadığında, ortamdaki ışık veya seslerden rahatsız olduğunda, karnı acıktığında, korktuğunda ve bezinin değişmesi gerektiğinde ağlayarak iletişim kurmaya çalışır. Annenin sesi bebek üzerinde sakinleştirici bir etki yaratır. Bu nedenle bebekle sık sık konuşmak ve masal okumak bebeğin dil gelişimine katkı sağlar.

Bebeğin Konuşma Süreci

Bebek bir yaşına gelmeden önce çevresi ile iletişime geçmek için sesini kullanır. Ses daha çok mırıldanma şeklindedir. Dokuz aylık olduğunda farklı konuşma ses ve tonlarını kullanmaya başlar. İsmi sık sık tekrar edilen nesneleri öğrenir ve çevresindeki seslere dikkat eder. On iki ve on beş ay arasında olduğunda sesleri taklit etmeye başlar. Bebek iki yaşına geldiğinde kelime haznesi genişler ve çoğunlukla iki kelimeden oluşan basit cümleleri kurabilir hale gelir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.