Böbrek Hastalığı Nasıl Başlar?

İnsan vücudunda 2 tane böbrek bulunur ve böbreklerimiz fasulye şekline benzer. Böbrekler genellikle idrarı üretip, idrarın atılımı sağladığı bilinir fakat bunların dışında birçok görevi yerine getiriyor. Metabolizmadan kaynaklanan toksin ve fazla suyu idrar ile dışları atar. Bu işlemi yaparken filtreden geçiriyormuş gibi davranarak fazlalıkları dışarı atılımını sağlar böbrekler vücuttaki atık ürünleri ve fazla sıvının vücuttan atılması görevini yerine getirir.

Böbrekler nasıl iflas eder?

Böbreklerin hormon üreterek kan basıncı düzenlediği de bilinir. Böbreklerde üretilen hormonlardan bir tanesi kemik iliğindeki kan hücrelerinin üretimini kontrol etmektir. Bunun yanında kanımızdaki aside karşı asit baz dengesi gene böbreklerimiz tarafından düzenlenir. Böbreklerimiz D vitamin üretimi ve kanımızdaki kalsiyum miktarının üretimi için de etkisi vardır. Sağlık açısından D vitamini mineral için önemlidir, mineral ise kemiklerin sağlığını sağlamaya yardımcı olur.

Kronik böbrek hastalığı böbreklerin vücudun ihtiyaç duyduğu fonksiyonları tam anlamıyla yerine getirememesi olarak da anlatılabilir. Bu süreç çok yavaş ilerlerler dikkat edilmesi son derece önemlidir. Belli belirtilere dikkat edildiği sürece erken teşhis etme imkanı olacaktır.

Kronik Böbrek Hastalığı Belirtileri Nedir?

-Ateşlenme
-Karın ağrısı
-Nefes darlığı
-Erken yorulma

Belirtildiği gibi bu belirtileri yaşıyorsanız doktorunuzdan randevu almanızda fayda var. Bu belirtileri taşıyan kişiler çabuk yorulur, uzun süreli efor gerektiren işler yapamaz, koşu yaptığında nefes almakta zorluk çeker. Nöbet geçirme olarak tabir edeceğimiz duruma geldiğinde ilk belirtileri ateşlenerek karın ağrısıyla başlar.

Böbrek yetmezliği tanısı koyulabilmesi için genellikle kan değerlerini ölçen kan testleri ile yapılır. Göreceğiniz tedavi yöntemlerinin dışında kendinizdeki yenilikler hastalığın ilerleme sürecini yavaşlatır. Bunlar; Düzenli besleme, sigara kullanımının bırakılması, spor yapma, diyet yapma ( tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzaklaşma ) gibi kısacası böbreğinizi yoracak alışkanlıklardan ve besinlerden uzak durulması sağlığınız için faydalı olacaktır.

Kronik Böbrek Yetmezliği Tedavi Süreci

Son zamanlarda böbrek hastalığının tedavisi için iki şekilde yöntem uygulanır:

1- DİYALİZ: Sağlıklı çalışmayan bir böbreğin yapması gereken görevi bir cihaz aracılığıyla gerçekleştirilir. Yapılan bu tedavi yöntemi böbrek yetmezliği hastalığının tedavisi değildir.
Hastalığın ilerleme durumuna göre Hemodiyaliz ve periton diyaliz olarak 2 şekilde uygulanır.

2- BÖBREK NAKLİ: Çalışmayan veya çok az çalışan bir böbreğin yerine sağlıklı bir böbreğin nakledilmesi işlemidir. Böbrek nakli yapan kişilerin diyalize girmesine gerek yoktur.

Böbrek Yetmezliğinin Tedavi Süreci

Böbreklerde oluşan hasarlar genellikle kalıcıdır. Oluşan hasar düzelmese dahi böbrek yetmezliğine neden olan rahatsızlık kontrol altına alarak hastalığın ilerlemesi bir nebze yavaşlatılır. Böbrek yetmezliğini tetikleyebilecek hastalıkları inceleyecek olursak diyabet, hipertansiyon, ilaç kullanımı, sağlıksız çalışma ortamları, obezite gibi nedenler hastalığın altında yatan neden olabilir.

Bu hastalıkların tedavisinde mutlaka bunlara dikkat edilmesi hastalığın kontrol altına alınması ve ileri dönük tedavi süreci için çok önem arz etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.