Doğal Yöntemlerle Mide Nasıl Küçültülür?

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte fazla kilo sorunu tekrar gün yüzüne çıkmaya başladı. Plajlarda sağlıklı ve fit bir görünüm isteyen herkes zahmetsiz ve hızlı kilo verebilmenin yollarını aramaktadır. Uzmanların sıkça altını çizdiği, sağlıklı temiz beslenme ve düzenli spor yapmanın zayıflamanın temelini oluşturur ilkesi, sürdürülebilirliğini zor görenler operasyon yollarını tercih ediyorlar.

Ameliyatsız mide nasıl küçültülür?

Mide Küçültme Operasyonları

Günümüz teknolojisiyle gayet kolay bir operasyon olmuş olmasına rağmen, operasyon sonrası dikkat edilmediği taktirde eskiye dönüşün kesin olduğu mide küçültme operasyonları, herkesin uygulayabileceği bir yöntemde değildir. Operasyon öncesi sağlık kontrolleriniz titizlikle yapılıp herhangi bir sorun görülmediği taktirde uygulanabilen bu operasyonlarda, can kayıplarına bile rastlanılmıştır. Yüksek fiyatlı bu operasyonları ise herkes tercih edememektedir. Mide operasyonlarında en çok tercih edilen üç yöntem bulunur;

Tüp Mide Ameliyatı; bu operasyonda midenin büyük bir kısmı çıkarılır. Operasyondan sonra mide tüp şeklini aldığı için adı Tüp Mide Ameliyatı olmuştur. Bu ameliyatta midenin yüzde sekseni alınır.

Gastrik Plikasyon; bu operasyonda ise herhangi bir kesim işlemi yapılmamaktadır. Midenin daraltılmasıyla uygulanan bu operasyona mide katlama da denir. Maliyeti Tüp Mide Ameliyatına göre daha düşüktür.

Mide Balonu; açık ameliyata gerek duyulmayan, endoskopik yöntemle gerçekleşen bu operasyonda hastalar gün içinde taburcu olabilmektedir. Uyutularak, 10 dakikada tamamlanan bu operasyonda, mide balonları süresiz midede kalmazlar. Bu balonlar kullanım sürelerini tamamladıktan sonra bağırsak yoluyla vücuttan atılır.

Operasyonsuz Mide Küçültme

Herhangi bir cerrahi operasyon geçirmeden, ucuz mide küçültme yöntemleri de vardır. Kendini yenileyebilen bir organ olan mideyi küçültmek zor değildir. Sadece yeme alışkanlıklarımızı düzelterek mideye istediğimiz hacmi verebiliriz. Üstelik mideyi küçültmeye çalışırken diyet yapmanız da gerekmez. Uygulanacak yöntemler titizlikle takip edilirse midenizi operasyonsuz da küçültebilirsiniz.

Mide yapısı itibari ile genişleyip daralabilen bir organdır. Normal boyutu, bir insanın yumruğu kadar olan mide, fazla yemek tüketiminde genişleyen bir organdır. Mide çeperi geniş biri öğünlerini küçülterek midesini eski haline getirebilir. Midenin eski haline geri dönmesi ise aylar sürmez. Çabuk toparlanan mide için yapılması gerekenler ise gayet kolaydır.

Yeme Düzeni

Günde 3 öğün beslenmeyin. Çok çeşitli kahvaltılar, öğle yemekleri ve en az üç çeşit olan akşam yemekleri. Akşam yemeğinden sonra yenilen atıştırmalıklar ya da meyvelerle, genişleyen mide kaçınılmazdır. Mide küçültmede sorun yediklerinizden ziyade miktarıdır. Bir el yumruğu kadar olan mide yediklerimizle genişler, genişledikçe doyma hissi için daha çok yeriz. Kendinizi mide büyüklüğü kadar yemeye alıştırın. Tek çeşit beslenin sık beslenin. Açlık hissi geldikçe bir yumruk kadar beslenin. Gazlı içecekler mideyi genişlettiği için tercih etmeyin. Yerine bol su tüketin. Ayran, kefir, çay, yeşil çay ya da komposto tüketin. Gazlı içecekler tüketmeyin. Mideyi yemeklerden ziyade miktarları riske atar. Sağlıklı ve temiz beslenmek çok önemlidir. Bol lifli sebzeler yiyin. Su ile şişecek besinleri (bulgur gibi) az yemeye özen gösterin. Midenizin küçüldüğünü hissedeceksiniz. Bu pratik bilgiler ışığında ilerlerseniz hem midenizin küçüldüğüne şahit olacaksınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.