Evde Kuş Beslemek Zararlı Mı?

Hayvanlar aleminde insanlarla bir arada ve uyumla yaşayan, yıllar boyunca eğitilebilmiş ve yer yer maddi manevi ihtiyaçlarımızı gidermede yer yer de iş ile ilgili konularda bizlere destek olmuş bir hayvan familyası: Kuşlar

Evde kuş beslemek zararlı mıdır? Kimler kuşlardan rahatsız olur?

Tarih Boyunca Kuşların Medeniyetlerdeki Yeri

Birçok medeniyette varlığını kabul ettirmiş olan kuşlar evlerimizin içine kadar girmeyi başarmışlardır. Bazı medeniyetlerde gücü, bazılarında özgürlüğü, bazı medeniyetlerde ise şeytani güçleri olan bir tanrıyı temsil etmiştir. Bu nedenle insanlar dönem dönem korkmuş veya tapınma gereği duymuşlardır. Ancak bir gerçek var ki kuşlar her zaman hayatımızın içinde yer sahibi olmuşlardır.

Günümüzde Kuşların Konumu

Amazon veya yağmur ormanları gibi balta girmemiş bölgelerde yuva kuran ve nesli tükenmekte olan kuşları saymazsak eğer bugün her kuş türünü görebilme ve karşılaşabilme olasılığına sahibiz. Yolda giderken, yürüyüş yaparken ormanda, bahçede, tarlada veya spor yaparken kuş türleri ile karşılaşırız. Çünkü bu hayvanlar dünyamızı paylaştığımız en masum canlılardır.

Evde kuş beslemenin zararları nelerdir?

Bugün her kuş türü olmasa da bazı türleri evlerimizde geçici veya kalıcı olarak misafir etmekteyiz. Bunların başında muhabbet kuşları, papağanlar ve kafese konulabilecek ebatta bülbül saka gibi sesi güzel bazı kuş türünden olan hayvan çeşitleri gelmektedir.

Kuş Besleme

Evlerimizde hayvan besleme ihtiyacını hepimiz zaman zaman hissetmiş ve en az bir hayvan çeşidini evimizde beslemişizdir. Balık, kedi, köpek gibi çok tercih edilen başka bir hayvan türü de özellikle cins olarak muhabbet kuşlarıdır. Yalnız kalmak istemeyen, evde bir ses olsun isteyen insanların en çok tercih ettiği hayvanların başında kuşlar gelmektedirler. Kuşlar bakım olarak diğer sesli hayvanlara nazaran daha az bakım isteyen ve temizliği daha kolay görülen canlılardır. Yemi suyu ve vitaminleri düzenli olarak sağlanan kuşlar 10 – 12 yıl arası bir ömür zarfında yaşamaktadırlar. Bununla beraber kafes içinde bakımı gerçekleştirilen kuşların temizliği de çok zahmetli değildir. Çift olarak beslenmesi tercih edilen kuşların, yavrulama ve çoğalması da mümkün olup evinizde baktığınız kuş sayısında da bu sayede artış yaşayabilirsiniz ve doğan yavruların belirli yetişkinliğe ulaşması ile sahiplendirilmesini de sağlayabilirsiniz.

Kuş Beslemeden Dolayı Yaşanabilecek Sorunlar

Kuş beslemek oldukça kolay ve zahmetsiz bir iş olarak görülse de kuşların özellikle yoğun tüy hacmine sahip olanları nefes darlığı yaşayan hastalarda yeni doğan bebeklerde ve yaşlılarda bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Çok hareketli olan veya hastalık kapmış olan kuşlar zamanla yoğun bir şekilde tüy dökmeye başlarlar. Tüy dökümü mevsimsel olarak da artış veya azalış gösterebilir. Bununla beraber kuşların dökeceği çok ufak olan tüyler hava yoluyla ciğerlere erişebilir. Özellikle solunum yolunda kronik olarak rahatsızlık duyan genç veya yaşlı insanlarımız ile yeni doğan veya gelişmekte olan çocuklarımızda ciğere yapışacak olan bu tüyler birikim yolu ile nefes darlığı ve ölümlere sebebiyet verebilir. Bu konuda çok dikkatli olunmalı, yaşlıların ve yeni doğan bebeklerin bulunduğu ortamlarda kuş gibi tüy dökme potansiyeli olan hayvanların evde beslenmemesi önemlidir.

One comment

  1. Zahmetsiz canlı beslemek diye bir şey yok. Eğer kuşun tüylerini de temizleyemeyecek kadar üşengeç iseniz ne diyebilirim ki 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.