Hepatit Nedir? Türleri Nelerdir? Kimler Risk Altında?

Hepatit, çeşitli virüs tiplerinin sebep olduğu, karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve sarılık tablosuyla seyreden bir hastalık grubudur. Hepatit denince genel olarak karaciğerde meydana gelen iltihabi reaksiyon anlaşılır. Hafif semptomlarla birkaç haftada geçebileceği gibi yaşam boyu sürecek ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Farklı hepatit virüsü tipleriyle farklı hepatit hastalığı ortaya çıkar. Dünya genelinde her yıl bir milyon kişi hepatit nedeniyle hayatını kaybeder.

Hepatit nedir? Türleri nedir? Kimler Risk Altında?

Hastalık belirtileri kimi zaman yalnızca halsizlik, kırgınlık olabilir. Ağır seyrettiği durumlarda ise, iştahsızlık, kilo kaybı, ishal, bulantı, kusma, gözde ve deride sarılık, koyu renkli idrar yapma gibi belirtiler görülebilir. Kan tahlili ile virüsün varlığı tespit edilebilir.

Hepatit hastalığının altı aydan uzun sürmesi hastalığın kronikleştiği anlamına gelir. Kronikleşme riski kişinin yaşına, ek hastalık varlığına ve virüsün tipine göre değişkenlik gösterir.

Hepatit Türleri Nelerdir?

Hepatit A, virüsü taşıyan kişilerin dışkısının bulaştığı su ve besin yoluyla sağlam kişilere geçer. Bu virüs tipinden aşıyla korunmak mümkündür ve 2012 yılından itibaren çocukluk dönemi aşı takvimine girmiştir. Aşı ülkemizdeki çocuklara ücretsiz olarak yapılır. Genellikle hafif semptomlarla seyreder ve karaciğerde hasar bırakmadan iyileşir. Nadiren kronikleşir.

Hepatit B, Hepatit C ve Hepatit D, kan ve vücut sıvılarıyla bulaşır. Anneden bebeğine doğum sırasında geçebileceği gibi cinsel ilişki yoluyla da bulaşır. Kan ve kan ürünleriyle temas halinde olan meslek grupları risk altındadır. İçlerinden sadece hepatit B virüsüne karşı aşıyla korunma mümkündür.

Hepatit E ise tıpkı hepatit A gibi virüslü dışkıya temas etmiş besin ve suyoluyla bulaşır. Bu virüslerden korunmak için alınacak en önemli tedbirler tuvalet kullanımı sonrası, yemek hazırlamadan önce ve yemek yemeden önce ellerin bol su ve sabunla yıkanmasıdır.

Kimler Risk Altındadır?

Hepatit A ve hepatit E türleri için riskli olan kişiler, kötü hijyen koşullarında yaşamak zorunda kalan, genel temizlik kurallarına dikkat etmeyen kişilerdir. Hepatit B, hepatit C ve hepatit D türleri için riskli olan kişiler ise;

– Kan ve kan ürünleriyle temas halinde olan meslek grupları
– Birden fazla cinsel partneri olanlar
– Damar yolunu kullanan madde bağımlıları
– Dövme ve piercing yaptıranlar
– Hepatit hastalığı olan bireylerle aynı evi paylaşanlar

Hepatitten Korunma Yolları Nelerdir?

Hepatit A ve hepatit E türleri için en önemli korunma yolu hijyen kurallarına uymaktır. Sık sık elleri yıkamak, temiz içme suyu kullanmak, sebze ve meyveleri bol su ile yıkamak gibi önlemler alınabilir.

Hepatit B, hepatit C ve hepatit D türlerinde korunmak için ise ortak eşya kullanmamak önemlidir. Ortak kullanılan tıraş bıçakları, diş fırçaları, manikür ve pedikür aletleri virüsün bulaşmasına sebep olacağından bu tür eşyalar kişisel olmalıdır. Cinsel ilişki virüsün bulaşma yollarından biri olduğundan şüpheli durumlarda korunmasız cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.