Kolesterol Nasıl Oluşur?

Kolesterol nedir? Öldürücü mü? Çözümü nedir?

Kolesterol Oluşum Süreci

Son yıllarda aratan yeni sağlık alanlarının geniş yol kat etmesi ve hastalık çeşitliliğinin de bu orantıda artış gösterdiği gerçeği ile teknoloji; tıp biliminin genel çerçevesi haline gelmiştir. Kolesterol bu hali ile en çok yaşamsal tehdit unsuru barındıran ve kalp, damar hastalıkları riski dâhilinde hastaların merakla takip ettikleri bir sağlık konu alanı haline gelmiştir.

Kolesterol oluşum ve varoluş süreci ise; Vücuttaki sentezlerin yanında hayvansal kaynaklı besinler yolu ile vücuda beslenme kanalı ile giriş yapan; kan seviyesinin yükselmesini sağlayan ve birçok kronik hastalığın baş göstermesinde etkili olan hastalık faaliyetlerinin bütünlüğünü kapsamaktadır. Bu yüzden kan seviyesinin dengede tutulması hastaların en çok istedikleri ve önem verdikleri sağlık konuların başında gelmelidir.

Kolesterol Oluşumuna Etki Eden Faktörler

Kolesterol; hayvan hücrelerinin zar uyarısında bulunmasının yanı sıra, kan plazmasında taşınan, vücuttaki görevi özellikle endokrin sisteminde ve vücudun ana kaynaklarından biri olan sindirim sisteminde birtakım görev ve özelliğe sahip yağ benzeri bir madde oluşumuna verilen addır. Bu yönüyle oluşumuna en çok etki eden faktörlerin başında besin ve yağ dokusu seviyesinin yüksek ve kalp, damar hastalığı riskini artırır düzeydeki tehlike boyutu gelmektedir.

Kolesterol Oluşumu Safhasında Nelerden Vazgeçmelisiniz?

Hastalıkların merkezine yerleşen ve önlemi alınmadığında ciddi hastalıklara hatta ölümcül sonuçlara varabilecek hastalık belirtileri sisteminin işlek bir hızla devam etmesi uzmanların bu noktada daha bilinçli ve kontrollü olunması noktasındaki hastalarını uyarı ve önlem almaları gerektiği noktasındaki istek hacim listesini büyütmüştür. Nedir bu istekler?

  • Öncelikle kolesterol hastalığının yavaş ve sinsi bir hastalık olduğu bilincine varılıp, en başta hastalığa önlem alınabilecek düzeyde sağlık konulu check up kontrolleri aksatılmadan yaptırılmalı, hastalığa neden olabilecek başka neden ve risk oluşturabilecek etki varsa önlem alınarak önüne geçilmelidir.
  • Kolesterol beslenme şeklinin ve yeme alışkanlığını acil düzene girmesini zorunlu kılan, her aşamada hastanın zinde kalmasını ve sağlıklı beslenme faaliyeti göstermesini gerektiren bir hastalıktır. Bu yüzden haşlama, sebze, lifli besinler ve diyet kontrolüne alınan her türlü beslenme analizi programı hasta için baz alınması gereken kaynaklardan olmalıdır.
  • Sebze, meyve tüketimi çokça artırılmalı, fastfood tüketim alışkanlıklarına son verilmelidir.
  • Zeytinyağı, sıvı yağ vs. doymamış yağ ürünleri tercih edilmeli, mümkünse yemekler bu şekilde tüketilmelidir.
  • Zinde kalmak ve sağlıklı yaşamak için; kolesterol hastalığı dâhil her zaman yapılması gereken bir alışkanlık olarak düzenli yürüyüşler yapılmalı, mümkünse spor aktivite planı ve organizasyonlarına aktif katılım sağlanmalıdır.
  • Bol su tüketimi sağlanmalı, her fırsatta açık hava doğa yürüyüşleri yapılarak vücudun hantal ve yağ deposu mekanizması oksijen ve mineral zenginliği ile yağ yakıcı etkisi giderek sağlanmalıdır.
  • Protein dengede tüketilmeli, fazla yağlı et ve yemeklerinden kaçınmalıdır. Mümkünse balık ve tavuk tüketimi daha çok tercih edilmelidir.

Kolesterol normal damar ile tıkalı damar arasındaki fark

Kolesterol bu önlemler ışığında; her aşaması dikkatli ve kontrollü bir şekilde tedavi süreci oluşum şeması çizen, her fırsatta hastanın uzman kontrolü eşliğinde beslenme ve diyet programı edinmesine kaynaklık eden, sporla taçlandırılan son yılların en çok araştırılan hastalıklarından olmayı sürdüren sağlık bilimi tanılarındandır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.