Mantar Hastalığı Neden Oluşur?

Ciltte oluşan kızarıklıklar, enfeksiyona bağlı ortaya çıkan su kabarcıkları ve daha nicesi bireylerin gündelik hayatını da etkileyen hatta hayat kalitelerini düşüren önemli sağlık sorunlarıdır. Ve bu sorunların başında da şüphesiz ki mantar hastalığı gelmektedir.

Mantar Hastalığı Neden Oluşur?

Mantar Hastalığının Oluşumu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayaklar, kasık bölgesi, saç derisi ve tırnaklar üzerinde oluşan mantar hastalığına mantar adı verilen küçük mikroorganizmaların dışarıdan vücuda alınması neticesinde yerleştiği uygun bölgede göstermiş olduğu büyüme ve gelişimler sebep olmaktadır.

Mantar Hastalığının Oluşumu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi edilmediğinde beraberinde ciddi sorunlar getiren, dikkate alınması gereken bir cilt hastalığı olan mantar enfeksiyonu yaz aylarında artış göstermekle birlikte kışın da görülebilmektedir. Çok ve sık terleme, vücudun el, ayak, kasık gibi bölgelerinin nemli kalması, çeşitli sebeplerden ötürü vücudun bağışıklık direncinin düşmesi ve hijyene dikkat etmemek mantar hastalığına davetiye çıkaran etmenlerin başında yer almaktadır.

Mantar Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Mantar, bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanmış bir kişinin kişisel eşyası ile bilmeden yapılan bir temas, hastalığın temas eden kişiye de bulaşması anlamına gelir. Peki, kişi mantar hastalığına yakalandığını nasıl anlar? Ağız dokusunda ve dil üzerinde beyaz noktalar aynı zamanda ağız içinde hafif ağrı ve kızarıklıklar oluşur. Parmaklar arasında ıslaklık ile birlikte gelen yaralar, vücudun belli bölgelerinde (karın, göğüs, kol ve bacaklar gibi) kırmızı ve kabuklu lekelenmeler bu hastalığın en önemli belirtileridir. Mantar enfeksiyonu kapan bölge, vajinal bölge ise idrar sırasında yanma hissi, kızarıklıkla birlikte ağrılar da meydana gelebilir. Bu belirtileri veya birkaçını vücudunuzda gözlemlediğinizde vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesine başvurmanız gerekmektedir.

Mantar Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Mantar hastalığı teşhisi konduktan sonra kısa sürede tedavisine başlanmaktadır. Tedavinin ilk sırasını mantar enfeksiyonuna yakalanmış bölgeyi doğru tespit etmek almaktadır. Tespit edilen bölge neminden ve ıslaklığından arındırılmaktadır. Havlu, terlik, ayakkabı, tarak gibi kişisel eşyalar ayrılmakta ve bu şekilde evdeki diğer bireylerin de enfeksiyona yakalanma riski ortadan kaldırılmaktadır. Tedavi süresince havuz, sauna, jakuzi gibi ortak kullanım alanları da enfeksiyon sahibi kişi tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. El, yüz, ayak temizliği düzenli olarak yapılmalı ve kurulama işlemi mümkün olduğunca kağıt havlu ile yapılmalıdır.

Ayakta oluşan mantar nedenleri. Vücutta mantar neden oluşur? Mantar tedavisi nasıl yapılır?

Doktorun vermiş olduğu ilaçların düzenli kullanımının yanında enfekte olmuş olan bölgeyi yoğurda batırılan pamuk ile 25-30 dakika kadar temizlemek, iki diş sarımsak ile karıştırılan zeytinyağından elde edilen macunu yine enfeksiyona kapılmış olan bölgeye sürmek ve karışımı 20-25 dakika beklettikten sonra ılık su ile temizlemek de hastalığın seyrini azaltan ve geçmesine yardımcı olan alternatif bitkisel çözümler içinde yer almaktadır.

Mantar Enfeksiyonu Mutlaka Ciddiye Alınmalıdır

Cilt hastalıkları içinde mantar enfeksiyonunun ilk sırayı alması ve sağlık açısından bireyin gündelik yaşamını sekteye uğratmasının en önemli sebebi sanıldığından hafife alınmasıdır.

Saç derisinde mantar görülme nedenleri. Mantar hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler özellikle yaz aylarında havuz, sauna gibi ortak kullanım alanlarından uzak durmalı; terlik, ayakkabı, havlu gibi kişisel eşyalarını kimse ile paylaşmamalıdır. Deride kaşıntı, sulanma, renk değişikliği, kuru soyulmalar gibi belirtiler görüldüğünde doktora başvurulmalı ve vakit kaybetmeden tedavi sürecine başlanmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.