Tatilde Nasıl Bronzlaşılır?

Yoğun ve stresli bir çalışmadan sonra belli dönemlerde hak ettiğimiz güzel bir dinlenme ihtiyacı duyarız. Bu dönemler yaz aylarının vazgeçilmez tatil ayları olup plaj kenarında güneşlenip doğal bir şekilde bronzlaşmak isteriz. Ayrıca insanlar bronzlaştıklarında tenlerine sıcak bir ışıltı katıp, lekeleri kapatmasıyla harika görünürler. Bununla birlikte doğru bir şekilde bronzlaşmadığın da cildin nem dengesi bozulup ciltte hasarlar oluşabiliyor.

Tatilde nasıl bronzlaşılır? Bronzlaşırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hızlıca nasıl bronzlaşılır?

UV Kaynağını Seçin

Bronzlaşmak için iyi ve alışılagelmiş güneş ışığından iyisi yoktur. Hava koşulları buna izin vermiyorsa solaryum da bir alternatif olabilir. Cildinizin çok fazla tahriş olmaması için fazla uzun kalmamanız gerekir.

Cildinizi Nemlendirin

İyi nemlendirilmiş ciltler her zaman kuru cilde göre daha iyi bronzlaşır. Cildinizin doğru ve etkili bir şekilde bronzlaşması için:

Duştayken bir lif ile peeling özelliği içeren bir sabun kullanarak ciltteki ölü hücreleri ovalamanız.

Cildinizin sağlıklı kalmasını sağlayan ve havadaki nemi çekerek cildin doğal bir bileşeni olan Sodyum PCA içeren bir losyonla cildi nemlendirmeniz.

Cilt tipine uygun ve suya karşı dayanıklı olan güneş kremi sürmeniz.

Bronzlaştığınızda Da Güneş Kremi Sürün

Bir saate kadar plajda güneşlenecekseniz, cildinizin ne derece açık olduğuna ve güneşte önceden ne kadar vakit geçireceğine bağlı olup 4 ila 15 koruma faktörlü güneş kremi sürülmeli. İdeal olan güneş kremini güneşe çıkmadan önce gölgede iken sürüp 20 -25 dakika bekletmektir.

Güneş yanığınız olmasa bile güneşlendiğinizde krem sürmez iseniz cildinize UVA ve UVB ışınları zarar verebilir.

Ciltte bir kızarıklık meydana geldiğinde cildin daha fazla hasar almaması için güneşten uzaklaşmalısınız.

Daha Etkili Bir Bronzlaşma için Giyinip & Soyunun

Yer yer yanmak istemiyorsanız yüzeceğiniz zaman mayonuzu giyin. Aynı mayoyu giydiğinizde teniniz ile mayonuz arasında pürüzsüz bir bronzlukla güzel bir geçiş sağlar.

Güneşe Yatacağınız Yeri Bulun

Güneş olan herhangi bir yerde ihtiyacınız olan şeyleri güneş kremi, plaj sandalyeniz ya da havlunuzu alıp bahçenizde, plajda bronzlaşabilirsiniz. Havlunuzu ya da plaj sandalyenizi güneşin doğrudan üstüne vuracağı bir yere koyun.

Güneşlendiğinizde Hareket Edin

Eşit bronzlaşmanız için güneşin normalde temas etmediği yerleri hareket ettirin. Tüm gün güneşin altında kalmak istemiyorsanız yürüyüşe ya da koşuya çıkabilirsiniz. Böylelikle hem bronzlaşıp hem de sıkılmazsınız.

Bol Bol Su Tüketin

Bol bol su içip arada da serinlemek için plaja girdiğinizde bronzlaşmanız çok daha etkili olacaktır.

Bronzlaştıktan Sonra Nemlendiricinizi Sürün

Cildinizin pul pul kurumasının önüne geçmek istiyorsanız aloe bazlı bir losyon kullanmalısınız. Cildinizi daha sağlıklı kalmasını sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.