Toprak Altında Yaşayan Hayvanlar Nasıl Nefes Alır?

Canlılarda farklı solunum çeşitleri vardır. Biz insanlar ve memeliler akciğer solunumu yaparken suda yaşayan canlıların bir kısmı solungaç solunumu yaparlar. Suda yaşayan canlılardan bazıları ise memeli canlılar olduğu için su yüzeyinden nefes alırlar. Bu tür canlılar sularda yaşayan memeli canlılardır. Yunus ve balina türlerinin su yüzeyine sık sık çıkmalarının sebebi akciğer solunumu yapmalarıdır. Bunun dışında atmosfer ile bağlantısı tamamen kesilmiş suda yaşayan canlılar gibi atmosferden uzak yerin altında yaşayan hayvanlar da vardır.

Toprak altında yaşayan canlılar nasıl nefes alır?

Bu canlıların yeryüzü ile bağlantısı çok kısıtlı olanları deri solunumu yaparlar. Toprak solucanı deri solunumu yapan canlılara örnek verilebilir. Bunun yanı sıra toprağın altında yaşayan ama açtığı kanallar ve cepler sayesinde yeryüzü ile atmosfer ile bağlantı kurabilen köstebek gibi canlılar da vardır. Köstebekler yeryüzü ile bağlantıları olan bu hava kanalları sayesinde akciğer solunumu işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bu sebepten yer altında yaşayan bütün canlıların deri solunumu yaptığı görüşü doğru değildir.

Toprak Altında Yaşayan Canlılar Neden Önemli?

Toprak altında yaşayan canlıların ise toprak sağlığına oldukça faydaları vardır. Toprak altında yaşan canlılar toprak için zararlı olabilecek parazitlerle beslenirken aynı zamanda dışkıları toprak için gübre niteliği taşıyacaktır. Bu gübre toprağın bitki için karşılaması gereken maddeleri bünyesinde barındırmasını bir başka deyişle daha verimli olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda toprağın içerisinde yaşayan canlılar Toprağı havalandırma görevini de üstlenmişlerdir.

Deri Solunumu Nedir?

Yeryüzündeki canlıların birden fazla solunum çeşidi olanağı vardır. Bunlar Akciğer solunumu, trake solunumu, solungaç solunumu ve deri solunumu olabilir. Canlı bu solunum çeşitlerinden birisini yapabileceği gibi iki tanesini de yapabilir. Örneğin hem deri solunumu yapan hem de akciğer solunumu yapan canlılar vardır. Deri solunumu derideki özelleşmiş yapılar sayesinde gaz alışverişinin gerçekleşmesi olayıdır.

Hangi Canlılar Deri Solunumu Yapar?

Toprak solucanları, bazı yuvarlak solucanlarda ve kurbağa, semender gibi omurgası olan canlılarda görülebilir. Bu solunum çeşidi tek başına bir solunum aracı olsa da solunuma yardımcı olarak da kullanılır. Örneğin ergin kurbağalarda solunumun dörtte biri akciğer solunumu yeterli olmadığı içi deri solunumu sayesinde gerçekleştirilir. Bu solunum çeşidini kullanan canlıların derileri bir mukoza tabakası ile kaplıdır. Bu mukoza tabakasının görevi oksijeni çözerek vücut için işlevli hala getirmektir. Çözünen oksijen bu sayede kılcal damarlara daha kolay geçiş yapabilecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.